09:00 - 18:30

Açılış Saatlerimiz Pzrtsi. - Cmrtsi

+90 535 333 33 31

GSM - WhatsApp ve İletişim Telefonlarımız

Facebook

Twitter

Search
 

Evliliğin Sona Ermesinden Sonra Çocuğun Malları Üzerinde Tasarruf

Polat Arabuluculuk > Makale  > Evliliğin Sona Ermesinden Sonra Çocuğun Malları Üzerinde Tasarruf

Evliliğin Sona Ermesinden Sonra Çocuğun Malları Üzerinde Tasarruf

Altyapı Katılım Payının Tahsili İstemi

Evliliğin Sona Ermesinden Sonra Çocuğun Malları Üzerinde Tasarruf İlgili Yasa

MEDENİ YASA MADDE 279 – Evliliğin zevalinden sonra velayeti haiz olan karı veya koca, hakime çocuğun mail vaziyetini gösterir bir müfredat defteri vermeğe ve servetinde ve keyfiyeti tenmiyesinde ehemmiyetli bir tereddül husule geldiği takdirde, onu da bildirmeğe mecburdur.

MADDE 280 – Ana babanın velayeti, taksirleri hasebiyle kendilerinden nez’olunmadıkça, rüştüne kadar çocuğun emvalinden intifa hakları vardır.

MADDE 281- Çocuğun geliri, evvelemirde kendi infak ve terbiyesine sarfolunur, fazlası karı kocadan hangisi aile masrafiyle mükellef ise, ona ait olur.

MADDE 286-Ana baba, çocuğun malları üzerindeki haklarından ancak velayetlerinin nez’i halinde, mahrum edilebilirler. Velayetin nez’i ana babanın taksirleri yüzünden olmamış ise, çocuğun infak ve terbiyesine kifayet edecek miktardan fazlasında intifa hakları bakidir.

Evliliğin Sona Ermesinden Sonra Çocuğun Malları Üzerinde Tasarruf Açıklama

Bu maddeler; çocuğun, mali durumunu düzenlemiştir. Boşanma ve diğer sebeplerle evlilikleri sona eren karı veya koca velayetini haiz oldukları çocuklarının mallarının listesini Asliye Hakimine bildirmekle zorunlu kılınmışlardır.

ÖNEMLİ UYARI: Bu makale, Av. Metin Polat tarafından www.polatarabuluculuk.com.tr için kaleme alınmıştır. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir. Yazarı ve kaynağı gösterilmeden kısmen ya da tamamen yayınlanması şahsi haklara ve fikri haklara aykırılık teşkil eder. Aykırı hareket edenler hakkında işlem başlatılır. Devamı...

No Comments

Leave a Comment