Zorunlu Arabuluculuk

            Yeni düzenlenen yasalarla hukuksal bazı meselelerde arabuluculuk ile konuların çözülmesi sağlanacak. Özellikle iş davalarında, çalışanlar ve işverenler arasında gelişen olumsuzluklarda etkili olması beklenen arabuluculuk işlemleri ile davaların çok daha kolay çözüleceği düşünülüyor.

Arabuluculuk Zorunlu Mu Olacak?

            Arabuluculuk, bazı anlaşmazlıkların bir arabulucu karşısında tartışılarak çözümlenmesini içeren bir uygulamadır. Bilindiği üzere ülkemizde bu tür anlaşmazlıklar yüzünden çok sayıda dava açılıyor. Mahkemelerin bir hayli yoğun çalıştığı ve anlaşmazlık davalarının oldukça uzun sürdüğü düşünülerek, arabuluculuk uygulaması ile anlaşmazlıkların sadece bir gün içerisinde karara bağlanması hedefleniyor. Bu uygulama ile hem zamandan tasarruf etmek hem de mahkemelerin yükünü hafifletmek mümkün olacak.

            Özellikle iş davalarında arabuluculuk, zorunlu bir hale getirilecek. Yani bundan böyle işle ilgili konular bir dava konusu haline gelmeden, taraflar arasında çözülecek. İş mahkemeleri tarafından yürütülecek olan arabuluculuk davalarında eğer taraflar arasında bir uzlaşma sağlanamazsa, bu durumda konu mahkemeye taşınabilecek.

Arabuluculuk Davalarına Yoğun İlgi

            Henüz yasa tasarısı halinde olan arabuluculuk, zorunlu hale getirilmedi. Ancak buna rağmen özellikle büyük iller başta olmak üzere ülkemizin her yerinde yaşanan anlaşmazlık davalarında arabulucu talebi oldukça yoğun bir durumda. Bu davaların büyük bir çoğunluğunun, iş davaları olduğu tespit edildi. Bu sıralamayı maddi ve manevi tazminat davaları ve sınai ya da fikri mülkiyetin izinsiz kullanılması konulu davalar takip ediyor. Sıralamanın sonunda da alacak davaları yer alıyor. Davalara olan yoğun ilgiyi ve dava sıralamasını gözden geçiren yetkililer, arabuluculuk işlemlerinin bundan böyle özellikle iş davalarında zorunlu bir hale getirilmesini planlıyorlar.

            Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, arabuluculuk uygulamasından önce açılan işçi ve işveren arasındaki anlaşmazlık davalarının, en az bir yıl kadar sürebildiği belirtiliyor. Bu sürenin taraflar açısından hayli yıpratıcı olduğu da bilinmekte. Bu sebeple arabuluculuk davalarının zorunlu hale getirilmesi maddi ve manevi açıdan büyük bir rahatlama sağlayacak.

            İşçi ve işveren arasında yaşanan sorunlarda arabulucunun nasıl tayin edileceğine ilişkin çalışmalar sürerken, arabulucunun kendisine verilen davayı en geç üç hafta içerisinde çözmesi istenecek. Vatandaşlar arabulucu talebinde bulunmak için en yakınlarındaki hukuk bürolarına başvurabilecekler. Ancak dava talebi ile adliyelere başvurdukları zaman da konuyu dava sürecine taşımadan önce bir arabulucu istediklerini talep edebilecekler.

            Arabuluculuk henüz zorunlu hale getirilmeden, şu ana kadar 11 bin 145 davanın arabulucu ile çözüldüğü belirtildi. Bu rakamın ilerleyen zamanlarda daha da artacağı düşünülüyor.

 

WhatsApp chat
Hemen Ara!